Dedinské divadlo

Názov:  Dedinské divadlo
Skratka:  DD
Zriaďovateľ:  Jednotný zväz slovenských roľníkov ; Povereníctvo kultúry
Organizačná forma:  zriaďované divadlo
Dátum vzniku:  15.10.1948
Dátum zániku:  28.10.1959
Poznámka:  01.08.1949 osamostatnené ako Dedinské divadlo (3 súbory); 1950 - 4. maďarský súbor; 1951 5. súbor- pre deti a mládež; 1953 zo 4. súboru MOD; 1954 premenované na Št. zájazdovú scénu; 1957 z 3. súboru KD SP. N. Ves; 1960 - KD Trnava .

História divadla

Divadlo Dátum vzniku
Dedinské divadlo 15.10.1948
Krajové divadlo Trnava 1960
Krajové divadlo Spišská Nová Ves 1.1.1957

Tvorba

Inscenácia Premiéra Súbor
Šesť zaľúbených 8.5.1950 4. súbor
Ženský zákon 30.9.1950 4. súbor
Kozie mlieko 4.10.1950 4. súbor
Ujo Rojko kráľom 4.10.1950 4. súbor
Šiesti zaľúbenci 8.5.1951 4. súbor
Otec 9.11.1951 4. súbor
Pionierska šatka 13.11.1951 4. súbor
Dlhý, Široký a Bystrozraký 1.1.1952 4. súbor
Šiesti zaľúbenci 1.1.1952 4. súbor
Ženba 7.5.1952 4. súbor
Soľ nad zlato 12.11.1952 4. súbor
Július Fučík 5.12.1952 4. súbor
Česť rodiny 9.12.1952 4. súbor
Liliomfi 19.12.1953 4. súbor
Popoluška (Hamupipőke) 5.1.1954 4. súbor
Statky - zmätky 8.6.1954 4. súbor
Kalinový háj 13.7.1955 4. súbor
Zajko Chvastúň 16.9.1955 4. súbor
Zdravý nemocný 11.3.1956 4. súbor
Tisíc rokov 17.11.1956 4. súbor
Zázračný bič 20.1.1957 4. súbor
Kubo 13.6.1957 4. súbor
Večný plameň 23.10.1957 4. súbor
Zlatovláska 11.4.1958 4. súbor
Druhá láska 12.7.1958 4. súbor
Letí vták 14.2.1959 4. súbor
Vojnarka 21.2.1959 4. súbor
Za frontom 27.8.1949 3. súbor
Ujo Rojko kráľom 2.10.1949 3. súbor
Bacúchovie dvor 27.10.1949 3. súbor
Šiesti zaľúbenci 21.12.1949 3. súbor
Buky podpolianske 2.3.1950 3. súbor
Statky - zmätky 4.10.1950 3. súbor
Vadia sa o rozumné 30.1.1951 3. súbor
Mlyny 18.1.1952 3. súbor
Rozprávka o písmenkách 2.4.1952 3. súbor
Július Fučík 10.8.1952 3. súbor
Rozprávka o písmenkách (pohádka o písmenkách) 2.9.1952 3. súbor
Zlaté srdcia 30.5.1953 3. súbor
Popoluška 11.6.1953 3. súbor
Lakomec 4.5.1954 3. súbor
Kalinový háj 28.10.1954 3. súbor
Hrdinovia Modrej školy 2.4.1955 3. súbor
Mariša 18.12.1955 3. súbor
Puknutý mliečnik 14.4.1956 3. súbor
Medovníkový domček 26.4.1956 3. súbor
Dámy a husári 22.9.1956 3. súbor
Čokoládový hrdina 14.4.1957 3. súbor
Meštiaci 26.8.1957 3. súbor
Maturita 17.5.1958 3. súbor
Dámy a husári [obnovená premiéra] 9.7.1958 3. súbor
Horúce leto 6.12.1958 3. súbor
Vymenená princezná 13.3.1959 3. súbor
Vatry na horách 18.6.1959 3. súbor
Bábika 12.9.1959 3. súbor
Smery života 26.9.1949 2. súbor
Volá vás Tajmýr 28.10.1949 2. súbor
Kozie mlieko 31.1.1950 2. súbor
Ženský zákon 9.5.1950 2. súbor
Zázračný salaš 4.10.1950 2. súbor
Tvrdohlavci 28.2.1951 2. súbor
Otec 14.5.1951 2. súbor
Otec [obnovená premiéra] 14.9.1951 2. súbor
Šiesti zaľúbenci 29.9.1951 2. súbor
Ženba 16.3.1952 2. súbor
Česť rodiny 7.9.1952 2. súbor
Marcipánová chalúpka (Perníková chaloupka) 8.9.1952 2. súbor
Ženba [obnovená premiéra] 11.9.1952 2. súbor
Sto tisíc 7.2.1953 2. súbor
Dobrodružstvo pri obžinkoch 6.9.1953 2. súbor
Figliari spod Poľany 16.9.1954 2. súbor
Podpaľačova dcéra 6.10.1954 2. súbor
Zázračné jabĺčko 5.10.1955 2. súbor
Scapinove šibalstvá 18.2.1956 2. súbor
Láska na úsvite 15.6.1956 2. súbor
Vojnarka 27.10.1949 1. súbor
Drotár Miško 26.11.1949 1. súbor
Kozie mlieko 26.11.1949 1. súbor
Na druhý breh 10.4.1950 1. súbor
Dve Marienky 3.10.1950 1. súbor
Hriech 3.10.1950 1. súbor
V službe 3.10.1950 1. súbor
Váňa Klenov 3.10.1950 1. súbor
Smiešna práca 4.10.1950 1. súbor
Zemiakový ker 4.10.1950 1. súbor
Šarišské čudo 1.1.1951 1. súbor
Kocúr v čižmách 2.2.1951 1. súbor
Nemá kocúr večne hody 8.4.1951 1. súbor
Traja chlapi v starom svete 8.4.1951 1. súbor
Vlk, koza a kozliatka 12.4.1951 1. súbor
Nové cesty 5.1.1952 1. súbor
Nemá kocúr večne hody 7.1.1952 1. súbor
Bankrot 11.9.1952 1. súbor
Statočný valach 15.9.1952 1. súbor
Soľ nad zlato 16.9.1952 1. súbor
Mosty (na východ) 29.3.1953 1. súbor
Huncút Klinko 5.3.1954 1. súbor
Pani krčmárka 21.3.1954 1. súbor
Smelý Ivasik 26.2.1955 1. súbor
Surovô drevo 9.3.1955 1. súbor
Mária 28.6.1955 1. súbor
Šibal Geľo 11.12.1955 1. súbor
Zlatovláska 31.5.1956 1. súbor
Osobný prípad 9.7.1956 1. súbor
Lampáš 20.12.1956 1. súbor
Magda Burčová 24.5.1957 1. súbor
Smiechom k srdcu 24.8.1957 1. súbor
Sváko Maroje 13.10.1957 1. súbor
Zakliati bratia 17.11.1957 1. súbor
Radúz a Mahuliena 14.2.1958 1. súbor
Verona 30.4.1958 1. súbor
Jánošíkova posteľ (Sitnianski rytieri) 17.5.1958 1. súbor
Kráľ Svätopluk 4.10.1958 1. súbor
Tartuffe 11.1.1959 1. súbor
Pieseň vernosti 18.4.1959 1. súbor
Drotár 24.10.1959 1. súbor
Ľudia z našej ulice 28.10.1959 1. súbor
Za frontom 15.10.1948 10. súbor Vesnického divadla Praha
Uzol 15.11.1948 10. súbor Vesnického divadla Praha
Ujo Rojko kráľom 30.11.1948 10. súbor Vesnického divadla Praha
Dlhý, Široký a Bystrozraký 5.11.1951 5. súbor
Pionierska šatka 5.11.1951 5. súbor
Živý kútik 31.8.1952 5. súbor
Dobrodružstvá medvedíka Macka 2.9.1952 5. súbor
Svadba s venom 13.2.1953 5. súbor
Kubo 24.10.1953 5. súbor
Zajko Chvastúň 2.11.1953 5. súbor
Živá voda 27.11.1954 5. súbor
Ľubka 23.12.1954 5. súbor
Pozdná láska 19.11.1955 5. súbor
Posledná hrmavica 4.12.1955 5. súbor
Meniny pána riaditeľa 15.5.1956 5. súbor
Inkognito 21.10.1956 5. súbor
Čarovná sila 3.11.1956 5. súbor
Jakub Oberva 27.3.1957 5. súbor
Klamár 8.12.1957 5. súbor
Uzol 12.4.1958 5. súbor
História jednej lásky 19.4.1958 5. súbor
Úklady a láska 27.9.1958 5. súbor
Zázračný bič 6.11.1958 5. súbor
Večerné klebety 31.1.1959 5. súbor
Čaj u pána senátora 16.2.1957 súbor Spišská Nová Ves
Zakliati bratia 24.2.1957 súbor Spišská Nová Ves
Hadrián z Rímsov 5.5.1957 súbor Spišská Nová Ves
Táňa 14.9.1957 súbor Spišská Nová Ves
Slamník 24.9.1957 súbor Spišská Nová Ves
Ľúbosť 21.12.1957 súbor Spišská Nová Ves
Slávik 1.3.1958 súbor Spišská Nová Ves
Nora 8.3.1958 súbor Spišská Nová Ves
Meteor 28.6.1958 súbor Spišská Nová Ves
Posledný muž 17.8.1958 súbor Spišská Nová Ves
Šuhajdovci 19.10.1958 súbor Spišská Nová Ves
Chvost 20.12.1958 súbor Spišská Nová Ves
Ako Janko Hraško prehnal leňochov 15.2.1959 súbor Spišská Nová Ves